Return to Website

Yahoogroups Alman Yesilkarti Forumu

Karsilastigimiz sorunlar ve problemleri tartismak ve sonra gerektiginde tekrar kolayca ulasabilmek icin...

Yahoogroups Alman Yesilkarti Forumu
Start a New Topic 
Author
Comment
Türkiye'den Almanya'ya esya Nakliyesi

ESYA NAKLIYESI HAKKINDA;

1. Turkiye’den Almanya’ya nasil esya nakledebilirim?

Mehmet Toy

 Ben TR’de 2 yil yasadim ve akibinde esyalarimi Almanya’ya getirdim. Alman vatandasi oldugumdan zati esya kapsamina girdi ve 0 gumruk ve 0 KDV ile esyalarim Almanya’ya geldi. Tabiki sunu da belirtmemde faide var. Gumruk ve gumruk musavirlerine odedigim bahsisin haddi hesabi kalmadi. Sonradan keske vergi odeseydim dedim. Bir beyanname acmalari gerekiyor.

 Benim size tavsiye edebilecegim yol TR den Almanyaya gelecek arkadaslariniz varsa ucakla beraberlerinde goturmeleri. Almanya da isci statusunde olduklari takdirde kendilerine belli bir limit saglaniyor. Sadece bu limitin uzerinde deger teskil eden esyalar icin gumruk vergisi odeniyor. Tabiki bu elektronik esyalar icin gecerli olmayabilir. Bu yuzden Almanyadaki Berlin Buyukelciliginde gumruk musavirligi var oldugunu duydum. Kendileri ile irtibata gecmenizi tavsiye edebilirim.

Orkun Turkmen

 Ben Almanya'ya esya getirmek icin http://www.soyer.com.tr firmasini kullandim Gumruk isleri icin Noterden vekalet ve bir kac parca daha evrak isteniyor sadece kapidan kapiya hallediyorlar. (Almanya’da isen Noter isleri icin elciliklere gitmen lazin hem zaman aliyor hemde cok cok daha pahali 100 euro+ civari birseye mal oluyor sadece noter isleri)

 Esyalarin ne kadar bilmiyorum ama ucakla tasiyabilecegin kadarsa ucakla tasi yok mobilya agir seyler varsa (oldukca pahali tasima firmalari) mecburen nakliyat firmalarina bas vuracaksin.

Taner Ertunc

 Mobilya disinda kisisel esyalarini getireceksen en iyisi ucakta yaninda getirmek. THY veya Lufthansanin 20, charter firmalarinin 30 kilo limiti oluyor. Bos bir ucus ise charter firmalari 40-50 kiloya da bir sey demeyebiliyor. Ama izin verilenin ustundeki esyanin kilosunun 7 euro ya malolacagini hesap etmende ve kilo sinirini fazla zorlamamanda fayda var.
 Kendi kendine postalaman bile daha ucuz olabilir.
 Gumrukte ayni sekilde getirdigim elektronik parcalarima bir sey demediler.

Özlem Schmidt

 Eger aile birlesimi kapsaminda geliyorsan, evlenme tarihinden itibaren 6 ay icerisinde esyalarini gumruksuz getirebiliyorsun. Ben yaklasik 50-60 kilo esyami o sekilde getirdim. Gumrukte sorduklarinda ceyiz olduklarini soylemistim, birsey demediler. Ancak eger degerli hali ve maden getiriyorsan dikkatli olmakta fayda var. Eski halilarin tarihi eser olmadigina dair Turkiye’de bilirkisi tarafindan onaylanmasi gerekiyor. Makine halilari icin sorun yok. Cagaloglu’nda bir yerde saniyorum yeri. Gumrukten ogrenebilirsin ayrintilari. Aksi takdirde sorun cikiyor dediler.
 Yuksek miktardaki esyalarin icin eger acelen yoksa gemi nakliyatini tercih edebilirsin. Bir arkadasim mobilyalarini o sekilde getirtti. Ancak gelmesi yaklasik 3 ayi buluyor.

2. Nakliye yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Demet Tuncer

Eger Türkiye'den bir nakliyat firmasi araciligiyla esya getirmek durumunda kalirsan, dikkat edilmesi gereken bir kac noktayi da ben siralayayim:

 Eger sirket karsilayacaksa, limitleri nedir, ayrilman durumunda senden bu parayi talep etme sartlari nedir gibi durumlarin iyiyce aydinlatilmasi gerekir. Eger Turkiye'de bir sirketten gorevlendirilip geliyorsan bu opsiyon cok daha genis olabilir, kalacagin sure sonunda donus masraflarini bile karsilayabilirler.

 Nakliyat sirketinin kendisi kadar, esyalarin hangi sigorta tarafindan guvence altina alinacagi da cok cok onemli. Cunku esyalara birsey olursa, karsiligini firmadan degil, sigortadan alma hakkina sahip oluyorsun.

 Nakliyat sirketi adi altinda kurulmus bir suru fason sirket var, esyalar buraya geldiginde taninmaz halde falan olabiliyorlar, etrafimizdaki arkadaslarin tecrübeleriyle sabittir, bu sebeple, illa ki de bu yolla getirmen gerekiyorsa, ucuz bir sirketi referans olmaksizin sakin tercih etme. Bildigim kadariyla metreküp hesabiyla calisiyorlar.

Sehir / Eyalet: Heidelberg / BW